< < Polisin 3600 Ek Gösterge Davası ve Asubaylarla Denklik İddiası
All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Çarşamba, 13 Nisan 2016 22:00

Polisin 3600 Ek Gösterge Davası ve Asubaylarla Denklik İddiası

Öğeyi Oyla
(18 oy)

“Polisin Ek Gösterge Platformu” Facebook’ta bir sayfa adı. Bir arkadaşım beğenmeye davet etmişti. Beğendim inceledim.

06 Nisan günü bir paylaşım dikkatimi çekti. Şöyle diyordu;

“Yüksek Mahkeme’nin, hem yükseköğrenimli, hem de lise mezunu meslektaşlarımız açısından; aynı görev tanımlarıyla aynı işi yaptığımız, aynı bakanlığa bağlı olduğumuz, aynı eğitimleri aldığımız ayrıca, Devlet Personel Başkanlığının;( Astsubay rütbeleri memur unvanlı kadro ve aynı düzeydeki diğer unvanlı kadrolarla eşdeğerdir.http://www.memurlar.net/haber/553322/ ) şeklindeki görüşü karşısında, jandarma personeli ile aramızdaki eşitsizliğin giderilmesini ve biz polislerinde en azından emeklilik yıllarında ele güne muhtaç olmadan bir hayat sürmelerini sağlayacak karara imza atacağına inancımız tamdır.” Diyerek bir WEB sitesinin linkini vermişti.

WEB Sitesindeki haberde ise;

(ulusalses.com-ÖZEL HABER-HALİS KAHRAMAN )-- Anayasa Mahkemesi,polislerin 3600 ek gösterge davasının ilk görüşmesinin yarın 7 Nisan Perşembe günü saat 09.30'da yapacağını duyurdu.

Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, Jandarma personeline 1995 yılından beri 3600 ek gösterge üzerinden maaş ödendiğini belirterek, "Jandarma personeli ile aramızdaki eşitsizliğin giderilmesini ve biz polislerinde en azından emeklilik yıllarında ele güne muhtaç olmadan bir hayat sürmelerini sağlayacak karara Anayasa Mahkemesi'nin imza atacağına inancımız tamdır." dedi

Polis sendikası Emniyet-Sen' Genel Merkezi' nin 3600 davası ile ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere, Sendikamız’ın Manisa İl Temsilcisi Polis Memuru Ahmet YALÇIN tarafından Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi talebiyle açılan 3600 ek gösterge davamıza bakan Manisa 1. İdare Mahkemesi, talebimizi kabul ederek, davamızın Yüksek Mahkeme’ye gönderilmesine karar vermiş, bu karar Genel Başkanımız Sayın Faruk SEZER tarafından 16.03.2016 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştu. 

Gelinen noktada, Yüksek Mahkeme’nin, hem yükseköğrenimli, hem de lise mezunu meslektaşlarımız açısından; aynı görev tanımlarıyla aynı işi yaptığımız, aynı bakanlığa bağlı olduğumuz, aynı eğitimleri aldığımız ayrıca, Devlet Personel Başkanlığının; ( Astsubay rütbeleri memur unvanlı kadro ve aynı düzeydeki diğer unvanlı kadrolarla eşdeğerdir. http://www.memurlar.net/haber/553322/ ) şeklindeki görüşü karşısında, jandarma personeli ile aramızdaki eşitsizliğin giderilmesini ve biz polislerinde en azından emeklilik yıllarında ele güne muhtaç olmadan bir hayat sürmelerini sağlayacak karara imza atacağına inancımız tamdır.

Emniyet-Sen olarak; Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararın istediğimiz şekilde çıkması adına, bugüne kadar olduğu gibi yine imkânsızlıklar içinde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, çalışacağız..."

Diyordu.

Memurlar Net sitesinden referans gösterilen haberde ise;

Devlet Personel Başkanlığının yayımladığı Mütalaalar Bülteninde yer alan görüşlerde şöyle bir denklik kurduğu anlaşılmaktadır:

1- Astsubay rütbeleri memur unvanlı kadro ve aynı düzeydeki diğer unvanlı kadrolarla eşdeğerdir.

2- "Teğmen" ve "Üsteğmen" rütbeleri şef ve aynı düzeydeki diğer unvanlı kadrolarla eşdeğerdir.

3- "Yüzbaşı" rütbesi müdür yardımcısı, uzman ve aynı düzeydeki diğer unvanlı kadrolarla eşdeğerdir.

4- "Binbaşı" rütbesi müdür ve aynı düzeydeki diğer unvanlı kadrolarla eşdeğerdir.

Denilmekteydi.

Devlet Personel Başkanlığının bulabildiğim mütalaalarını inceledim. Bu ifadeleri bulamadım. Bilgi edinme hakkımı kullanarak yukarıdaki haber linkini ve denklikleri anlatan metni kopyaladım ve  sordum. Devlet Personel Başkanlığı 1 gün içinde cevap verdi.  İşte o cevap.

dpb cevap1

“İlgi talebiniz incelenmiş olup Başkanlığımızca unvan denkliğine ilişkin olarak yayınlanmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.”

Memurlar Net sitesi bu denkliği nasıl ve hangi yayından çıkarmış doğrusu merakım iyice arttı. Üstelik Anayasa Mahkemesine taşınan bir davada böyle bir haberin en önemli dayanak olarak kullanılması da hayli ilginç. Eğer Anayasa Mahkemesi Devlet Personel Başkanlığına bu konuyu sorarsa alacağı cevap ne olacak bekleyip göreceğiz. Herhalde Devletin böyle önemli bir kurumu Yüksek Mahkemeye bize verdiği cevaptan farklı bir cevap vermeyecektir.

polis aym08.04.2016 Tarihinde Polisin Sesi sitesinde Anayasa Mahkemesince yukarıda bahsettiğimiz dava ile ilgili “esastan görüşme” kararı verildiği duyurulurken Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer şöyle diyordu;

"Jandarma personeline 1995 Yılından bu yana 3600 Ek Gösterge üzerinden maaş ödenmektedir. “Jandarma Personeli ile aramızdaki eşitsizliğin giderilmesini ve biz polislerinde en azından emeklilik yıllarında ele güne muhtaç olmadan bir hayat sürmelerini sağlayacak bir karara Anayasa Mahkemesinin imza atacağına inancımız tamdır."

Buyrun buradan yakın. Polis Memuru ile İlçe Jandarma Komutanlığı, Karakol Komutanlığı, Tim Komutanlığı yapan Jandarma Asubayları eşitmiş. Aralarındaki eşitsizliğin giderilmesi lazımmış.

O Jandarma Asubayı MYO mezunu olarak MYO mezunu Polisin 1 kademe aşağısından göreve başlatılırken eşit değil ama 926 sayılı kanuna göre aldığı ek göstergede eşit olmalı.

2015 Yılına kadar POMYO Mezunlarının mecburi hizmeti şöyle idi;

“Madde 21 - (1) Yüksekokullarda ön lisans eğitimi yapanlar her öğretim yılı karşılığında iki yıl süreyle mecburi hizmet yapmakla yükümlüdürler.” Yani 2 yıl öğrenim karşılığı 4 yıl mecburi hizmet.

2015 Yılında yapılan değişiklikle bu süre 6 Yıla çıkarıldı.

JAMYO Mezunu Asubayın 2013 Yılına kadar mecburi hizmeti 15 Yıl idi. Değişiklikle 10 Yıla düşürüldü.

Ama Polis kardeşlerimiz için bu önemli değildi. Mecburi hizmette eşit olunmayabilir ama ek göstergede eşitlik şarttı.

Devlet Personel Başkanlığının denklik hesabı yapmadığını verdiği cevapta gördük, memurlar.net sitesinin ise bunu neye dayandırarak yazdığını herhalde bu dava sürecinde hep beraber göreceğiz.

Ancak Polis Memuru kardeşlerimizin kurduğu denklik hayli iddialı olmuş. Biraz da somut örneklere bakalım. Şu aşağıda gördüğünüz resimlerde İlçe Jandarma ve Garnizon Komutanı Asubay ile İlçe Emniyet Müdürünün Çelenk koyduğu anlar resmedilmiş.

celenk111 celenk2222 çelenk
polis celenk1 fethiye celenk celenk fet

İlçe Jandarma Komutanı çelenk koyarken çelengi taşıyan erlerimizin yaptığı işi İlçe Emniyet Müdürü çelenk koyarken Polis memuru kardeşlerimiz yapmış. Güzel fotoğraflar değil mi? Bu fotoğraflarda çelenk taşıyan polis memuru kardeşlerimiz jandarma Asubayı ile kendi arasında denklik kuran kardeşlerimizden. Protokolde İlçe emniyet amiri /müdürünün bile önünde olan Garnizon Komutanı Jandarma Asubayımız “Polis Memuru” ile denkmiş. Devlet Personel Başkanlığı da böyle bir denklik kurmuşmuş.

Şu aşağıda gördüğünüz de İbradı İlçesinden bir 30 Ağustos Zafer Bayramı haberi. Sırasıyla Kaymakam, İlçe Jandarma Komutanı ve Belediye Başkanı protokolün ilk üç sırasında.

ibradi jandarna

Aynı İlçede 10 Kasım Anma Töreni Kaymakamlığın WEB sayfasında aşağıdaki gibi yer almış.

ibradi 10kasim

Bir başka fotoğrafta 23 Nisan’da İlçe Jandarma ve Garnizon Komutanı Asubayımız makamını öğrenci kızımıza devretmiş.

ilce jandarma

Zaten 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununda Polis Memurlarının rütbe ve bu rütbelerin karşılığı olan görevler açıkça belirtilmiş. Bu görevlerin hiç birisi Jandarma Asubayları ile kıyaslanabilecek görevler değil.

polis kanun

Ağır şartlarda görev yapan, terörle mücadelede askerle omuz omuza savaşan polisin 3600 Ek gösterge alması elbette biz asubayları rahatsız etmez.  Ancak bunun mücadelesini veren polis kardeşlerimizin elmalarla armutları kıyaslaması ve denklik kurmaya çalışması rahatsız edici, zorlama bir çabadır. Eğer Anayasa Mahkemesi bu konunun esasına girdiğinde tıpkı bizim gibi “Devlet Personel Başkanlığına atfedilen denkliklerin gerçekte olmadığı” cevabını alırsa bu dava çökmüş olur. Bana göre polis kardeşlerimiz elmalarla armutları kıyaslamak yerine daha ayakları yere basan gerekçeler bulmak zorunda. Mücadelelerinde başarılar dilerim…

Kalın sağlıcakla…

Halil ERGENLİ

(E) Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 39232 defa

Yorumlar   

0 #12 kaybulu 28-03-2019 00:33
Arkadaşa neden bu kadar dokunmuşsa bu durum bayağı içlenmiş sanki yarın gelip polislerin başına amir olacak yerini hazırlıyor hayret bir şey gerçekten, Utanmadan sıkılmadan bir de aklınca resim falanda koymuş neyi ispat edip neyin kafasını yaşıyorsa? Memurluğu küçümsemişsin ya en yüksek düzeydeki memur kim diye bir araştır istersen. Komutancılık oynamaya devam edin her neyse sahi emekli olunca paşa oluyordunuz değil mi? iyi istirahatler kademeli kıdemeli paşam!….
-1 #11 kaybulu 28-03-2019 00:32
Astsubay arkadaşlar kendilerini bayağı yüksekte görüyorlar normaldir.Kışlaya 1 saat önce gelenin bile komutan olduğu bir yerde amirlik çok şaşalı olmasa gerek, önüne gelen komutan zaten.Askerlik kibri ve gururu sizleri o kadar kör etmiş ki rütbenizin sonundaki Çvş ibaresini unutuyorsunuz.Allah aşkına 0,9999 ile 1 arasında ki farkı anlayabiliyor musunuz? Sizin durumda bu şekilde işte rütbenin sonunda Çvş ibaresi var ayrıca bir kaç örnek daha vereyim ne kadar kademeli kıdemeli başçavuş da olsan üniversite mezunu yirmi yaşında asteğmen başına gelip amirin oluyor ama subay kademesinde böyle bir durum söz konusu olamaz. İki amir dediğin yöneticidir oturup memur gibi evrak yazmaz evrak işlerini ve diğer işlerin yürütülmesini sağlar emir verir astsubay arkadaşların çoğu adli idari evrakla uğraşır. Yine çok dinlediğim ve şahit olduğumda oldu kendilerini kaymakamlardan bile üstün görenler var, bu durum tabi darbe dönemlerinde şişirilmelerinden de kaynaklanıyor sanırım.
+1 #10 HD 30-08-2018 01:01
Bazı polis arkadaşlar yorumlarında astsubayların yan gelip yattığını söylüyorlar çok ayıp ediyorlar bizzat polisler devriye gezerken çok görmüşümdür hem kahvelerden hem de Umuma açık yerlerden faydalanıp araçlarını alıyorlar ve devriye suç araştırıyorum adliyeye gidiyorum hesabıyla gidip sağda solda gezip oyun oynuyorlar şimdi benim ağzımı açtırmasın lar.
Polisler memur statüsündedir astsubaylar amir statüsündedir bunları bir kere neden anlamıyorlar bir karakol komutanıyla karakol nöbetçisi 1 mi 1 karakol amiri emniyet amiri karakolda nöbet tutan polisle bir mi kafaları almıyor mu....
-1 #9 Haşmet Sendan 31-08-2016 12:51
TSK'nin kendine özgü bir personel yasası var ancak emniyet teşkilatının halen yok.
Bir subay ve astsb emekli olduğunda faalken almakta olduğu aylığın % 75 ini alıyor oysa bir polis emekli olduğunda aylığının yarısı kesilerek emeklilikte sefalete mahkum ediliyor. Öte yandan 1 nci sınıf em.md. haric alt kademelerinden emekli olanlerin bir öğretmen,tapu, vergi dairesi ve belediyeden emekli bir memurun
statüsünden herhangi bir farkı yoktür.
Özetlemek gerekirse siyasi iktidarca bir polis teşkilatı personel yasası çıkartılmadıkça ek gösterge artışının yargı yoluyla elde edilmesi zor gibi
görünüyor.
-2 #8 Yüksel ÖZECİK 17-07-2016 11:13
Burada yorum yazan as.arkadaşlar. 1.polise 3600 ek gösterge verilirse siziki aşağıyamı çekilecek? 2.belirtmiş olduğunuz vekaleten görevler olduğunu biliyormusunuz? 3.Çoğu küçük ilçelerde polis memurlarının ilçe emniyet amirliklerine vekalet ettiklerini biliyormusunuz? 4.Astsubayların karargahta görev. yaparken işgal ettikleri ünva nrdir? Bu devlet hepimizin kayakları da hepimizin bu kurumsal ayrım size artı bir şey katmaz.
0 #7 Mürsel 06-07-2016 17:36
Bırakın şu astsubaylarla mukayeseyi bizim davamız birilerini eleştirmek değil biz kendi işmize bakalım
0 #6 caka 22-04-2016 20:39
" astsubayların birçok ilde yangelip yatarak işlerin yaptığını gördüm."


Birde ayakta çalışsalar hesap et bakalım ne olur.? O yatıyor dediklerin mesaiye gitmesin görelim.

" polis memurunun ise 12 saat tabiki böylece denk olurmuyuz hiç. "

Denklik iddiasında bulunan sensin zaten.
Peki 12 saat ten sonra kaç gün istirahat ediyorsun onu da yazsana. Geçen günde birisi Yd.Sb.olarak askerlik yaptığını ve Bölük K.nı olarak terhis olduğunu yazmıştı. Şimdi de er olarak askerlik yaptığını beyan eden var. Ben meslek hayatımda Bölük K.lığı yapan hiç yedek subay görmedim. Ya o Bölükteki bir astsubay bl.k.lığına vekalet ederdi veya yan bölükten birisi. Ayrıca yine bir yorumcuda seferberlikte askere geldiğinde olacaklardan bahsetmişti. O şahıs halen çalışıyorsa zaten ona sefer görev emri yaptığı işten dolayı gitmez. Çalışmıyor emekli oldu ise 55 yaşından sonrakini genel seferberlikte askere alma ihtiyacı olmuşsa zaten iş bitmiştir. Bu konuda bilgim hatalıysa nasıl olsa personel Asb.lar düzeltir.
-3 #5 murat 21-04-2016 19:00
astsubayların birçok ilde yangelip yatarak işlerin yaptığını gördüm. çoğu değil tamamına yakını günde 8 saat çalışıyor, bunu hem yaptığım 18 aylık askerlik süresince , hemde görev yaptığım illerde gördüm.polis memurunun ise 12 saat tabiki böylece denk olurmuyuz hiç. bence astsubaylar polis memurununda altında olmalı değil 3600 , hakettikleri 2200, yukarıdaki asker kardeşlerimin yaptığı hasksız yoruma ancak böyle bir yorum yapabildim.
-1 #4 Okan 15-04-2016 01:47
116. Er Eğitim Alay Komutanlığında 1997 yilinda 5 yıllık polism Memuruyken vatani gorevimi Ast.Teymen olarak 2 bölük komutanı olarak tamamladım. Emrimdeki astsubay ve uzmanların tamamı ben ayrılırken büyük bir üzüntü yaşadığına şahit oldum. Ustelik bir çoğunluğu ilede hala irtibatim var. Görüş sordum bir kaç adtsubaya sizle ayni fikirde degiller. :)
0 #3 muharrem boyraz 14-04-2016 11:45
Memurlar netin haberi doğru devlet personel başkanlığının konu ile ilgili görüşü var akşam paylasirim.

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar