All for Joomla All for Webmasters
 • OYAK, TEMAD, TESUD Görüşmeleri üzerine bir görüş

  OYAK, TEMAD, TESUD Görüşmeleri üzerine bir görüş

 • AH ŞU DEVRİMLER

  AH ŞU DEVRİMLER

 • DURUMUN ÖZETİ

  DURUMUN ÖZETİ

 • TEMAD’da Cadı Avı Devam Ediyor

  TEMAD’da Cadı Avı Devam Ediyor

 • Yalnızlık Duygusu

  Yalnızlık Duygusu

 • SİTEMİZİN BEŞİNCİ YAŞINDA YENİDEN TEMAD DİYORUZ

  SİTEMİZİN BEŞİNCİ YAŞINDA YENİDEN TEMAD DİYORUZ

 • TEMAD'da Kurumsal Kimlik ve Güçlü STK Anlayışı

  TEMAD'da Kurumsal Kimlik ve Güçlü STK Anlayışı

 • SAĞLIKTA SAĞLIKSIZLIK

  SAĞLIKTA SAĞLIKSIZLIK

 • Koronavirüs Günlerinde Stres Kontrolü İçin Tavsiyeler

  Koronavirüs Günlerinde Stres Kontrolü İçin Tavsiyeler

 • Anayasa hep delikti ki

  Anayasa hep delikti ki

 • Züğürt Ağa Gerçeği

  Züğürt Ağa Gerçeği

 • Ayaş Domatesi Korkusu- Mehmet Ali KILINÇ

  Ayaş Domatesi Korkusu- Mehmet Ali KILINÇ

 • Lider ve Liderlik Kavramı

  Lider ve Liderlik Kavramı

 • TEMAD Yönetimini Uyarıyoruz

  TEMAD Yönetimini Uyarıyoruz

 • Güç, Empati, Kibir ve Liderlik

  Güç, Empati, Kibir ve Liderlik

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazar, 28 Şubat 2016 16:51

Siyasiler Asubay Haklarının Neresinde!

Öğeyi Oyla
(26 oy)

Ankara’da gerçekleşen hain saldırı ve Diyarbakır’da yürütülen operasyonlarda şehit edilen TSK mensuplarının anısına saygı gereği Asubay özlük hakları ile ilgili yazılarımıza bir müddet ara vermiştik. Ara verdiğimiz dönemde gelişmeleri takip etmeye çalıştık. Ancak kayda değer bir ilerleme olmadığını üzülerek gördük.

Asubayların öncelikli iki sorunu Makam/görev tazminatları ve göreve başlangıç dereceleridir. Bu husustabir ayı aşkın süredir milletvekillerince verilen teklifler ve MSB Komisyonunda yapılan konuşmalar dışında somut bir adım atılmadı. Bu teklifleri ve Komisyon görüşmelerini değerlendirdiğimizde ortaya çıkan tabloya bir göz atalım birlikte.

Göreve Başlangıç dereceleri ile ilgili MHP Milletvekili Sn. Erkan Haberal’ın vermiş olduğu teklif ve CHP Milletvekili Sn. Levent Gök’ün tekliflerini kısaca değerlendirmeye çalışalım. Elbette sayın milletvekillerinin iyi niyetinden şüphemiz yok ancak her iki teklifte yasa yapma tekniği ve taleplerimizi karşılama bağlamında eksik ve yetersizdir.

Sn. Erkan Haberal’ın vermiş olduğu 2/623 sayılı teklif göreve başlangıç dereceleri ile alakalıdır. 

erkan haberal 2 623

Teklif metninde görüldüğü gibi MYO ve Fakülte mezunlarının tamamının 9/2 Derece Kademeden göreve başlatılması öngörülmektedir. Oysa Fakülte mezunları şu anda 9/3’ten başlamakta olup bu metin teknik olarak eksiktir. Ayrıca teklifte geçmişe dönük düzenleme öngörülmemektedir. Bu teklifin Fakülte mezunları için 8/1Derece Kademeden göreve başlangıç öngörmesi ve kanunlaşır ise önceki mezunların intibaklarının buna göre yapılmasını hükme bağlaması gerekir diye düşünmekteyim. Bir diğer husus ise göreve başlangıç dereceleri 9/2 olur ise Asubay çavuşluk rütbe bekleme sürelerinin bir yıl kısaltılması ihtiyacıdır. Bugüne kadar bu husus hep göz ardı edilmiştir. Bu sayede rütbe terfileri ile derece ilerlemeleri paralel olarak gidebilecektir.

Sn. Levent Gök’ün aynı hususta vermiş olduğu teklifte benzer eksiklikler içermektedir.

levent gok 4

Tazminatlar konusunda Sn. Levent GÖK’ün yenilemiş olduğu iki teklifine bakalım şimdi de;

levent gok 3

İlk teklifte 1’inci derece ve 3600 ek göstergeye hak kazanan Subay ve Astsubaylara 10.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda “görev tazminatı” ödenmesini öngörmekte. Kulağa hoş gelse de hiyerarşik yapı içinde makam ve görev tazminatı rakamlarına baktığımızda kabul görebileceği ihtimali zayıf bir tekliftir.

İkinci teklif ise Makam tazminatı ile ilgilidir. Burada da sıkıntılı bir durum var. II Kademeli Kd. Başçavuş için öngörülen 1400 gösterge rakamı adaletsiz bir rakamdır. Eğer kademeli bir uygulama olacak ise II. Kademeli Kd. Başçavuşun Yarbay gösterge rakamında yani 2000 gösterge rakamında, Kademeli Kıdemli Başçavuşun Kıdemli Binbaşı ile eşit yani 1800, Kıdemli Başçavuşun da 1600 gösterge rakamında olması bir nebze de olsa kabul edilebilir bir durum olacaktır. Bunun yanında 2009 sonrası uzatılan rütbe bekleme süreleri nedeni ile bu rütbelere 6 yıl geç ulaşan asubaylarımızın durumu da gözden kaçırılmamalı, yukarıdaki rütbelerin yıl olarak karşılığı ne ise o rütbelerin de makam tazminatı cetveline eklenmesi gerekir.

levent gok 5

Eğer gerçekten bu sorun gerçekten çözülmek isteniyor ise Asubay rütbeleri mutlaka makam tazminatı cetveline eklenmeli buna göre makam/görev tazminatları verilmelidir. “Üst rütbeli subayların nitelik ve nicelik etkinliğinin arttırılması projesi” ile binbaşılara 600-700 TL tutarındaki makam/görev tazminatı verilemesi için canla başla çalışan Genelkurmay Başkanlığı asubaylara da makam görev tazminatı verilmesi için çaba göstermelidir. 

Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz Genelkurmay II. Başkanının sarf ettiği “Onları haklı gördüğüm tek alan tazminat talepleri... Emekli olduklarında karşılaştıkları tablo. Tek haklı gözüktükleri alan o. Onun da muhatabı biz değiliz.”derken kullanılan ayrımcı dil Asubay haklarının önündeki en ciddi engeldir. Subayları bir taraf asubayları başka taraf olarak görerek “biz” ve “onlar” şeklindki söylem yakışıksızdır. Terk edilmelidir.

MSB Komisyonunda Durum Ne?

MSB Komisyonunda ise Asubay sorunlarının sürekli gündemde tutulması olumlu bir gelişmedir. Komisyonun 17 Şubat 2016 tarihli toplantısında gündemde 7 adet Uluslar arası anlaşma vardır. CHP Milletvekili Murat Bakan ve MHP Milletvekili Sn. Erkan Haberal’ın konuyu bir şekilde gündeme getirmeleri ve bu husustaki tüm teklifleri komisyona isteyelim ve üç aşağı beş yukarı hepimizin istediği aynı şeklinde ifade kullanılması ve bunun kabul görmesi anlamlıdır.

17022016 msb kom

MSB Komisyon Başkanının da “gelecek hafta bir bilgi alalım, ondan sonra belki fikirlerimiz daha netleşir veya belki değişir, bilmiyoruz. Bence gelecek haftaki brifingden sonra bunu planlayalım.” Sözleri önemlidir.

17022016 msb kom2

Bu brifing oldu mu bilmiyoruz. Oldu ise ne konuşuldu fikirleri değişti mi onu da bilmiyoruz.

Ne dersiniz? Oldu ise bu brifingi verenler bu sorunların çözülmesi hususunda samimi bilgilendirmeler yapmış mıdır?

24 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşen komisyon toplantısında Sn. Murat Bakan’ın bu hususları tekrar gündeme getirdiğini biliyoruz. Sn. Milletvekiline bu adaletsizliklerin giderilmesi için sürdürdüğü ısrarlı çabaları için teşekkür ediyoruz.

240216 msb kom

Başbakanın "Asubayların bizce bilinen tüm sorunlarını çözeceğiz" sözleri ve Konya mitinginde “Asubaylara makam, görev tazminatı vereceğiz”  şeklindeki sözleri hala orta yerde durmaktadır. Yürütme erkinin başı ve Yasama organı olan TBMM’de tek başına bile bunları yasalaştırma şansı olan bir siyasi partinin Başkanı bu sözleri vermişken, diğer üç partinin ikisi destek vermeye hazırken, Genelkurmay Başkanlığının ciddiyetsiz teklifleri ve engelleme çabalarını bahane edip bu adaletsizlikleri sürdürmek anlaşılabilir bir durum değildir.

Seçimler öncesi bu sözler verilirken bunun ön çalışmalarının yapıldığını biliyoruz. Şimdi geçmişte olduğu gibi Genelkurmay, Hükümet ve TBMM arasında bu hususta fikir birliği sağlanıp sorunların çözülemiyor olması düşündürücüdür.

Kalın sağlıcakla.

Halil ERGENLİ

E. Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

Not : İki haftaya yakın süredir devam eden babamın rahatsızlığı nedeniyle yaşadığımız zor süreçte desteğini ve iyi dileklerini esirgemeyen tüm dostlara teşekkür ederim.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 14878 defa

Yorumlar   

0 #1 Salih Erdal 28-02-2016 21:34
Sayın Başbakanın üç aylık eylem plalarında geçen ''Emekli Asubayların tüm sorunlarını çözeceğiz'' diye bizlere sözü var.Biliyorsunuz sürenin bitiminde kamuoyuna açıklama yapacaktır heralde.Tabiki tüm sorunlar derken sorunları bildirecek bir makam lazım.Yoksa sorun bitmiştir denilip üstü kapanacaktır.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile