All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Salı, 05 Ocak 2016 16:22

TSK'da 30 Ağustos Takıntısı ve Sicil Affı

Öğeyi Oyla
(7 oy)

Suç cezasız kalmaz, ancak ömür boyu süren ceza da olmaz…!!!

Assubayların başbelası, haksızlığın katmerleşmiş olanı, maddi-manevi ‘’İşkence Aracı’’ 926 sayılı Askeri Personel Kanunu"ndaki ‘’ALEYHDE NASIP DÜZELTİLMESİ’’ meselesine bir kez daha bakalım. Son çıkan ‘’Disiplin Kanunu’’nun uygulamaları hakkında bilgim yok. Elimizde mevcut olan bir istatistiğe göre bu uygulamaya maruz kalanların %65'i Assubay.

NEDİR BU ALEYHDE NASIP DÜZELTİLMESİ BİR ÖRNEKLE AÇIKLAYALIM VE DEVAM EDELİM :

Makam ve memuriyet itibariyle emretme selahiyetini haiz olan ‘’AMİR’’ , kanunlara, nizamlara ve amirlere mutlak bir itaat göstermediğinizi ve ‘’Disiplin Mahkemesi’’ aracılığı ile alacağınız cezanın kendisini tatmin etmeyeceğini düşünerek ASKERİ MAHKEME’de yargılanmanız için gerekli işlemleri yapar ve soluğu, savcı ve hakimlerinin ‘’Askeri Hakim’’, başkan ve üyelerin ise sınıf subaylarının olusturduğu ASKERİ MAHKEME’de alırsınız. İddianame okundu, soru soruldu falan filan derken hoooop savcının ‘’Tutuklama Talebi’’ gereği karar yüzünüze okundu ve bu kez de soluğu tutuklu olarak Askeri Ceza ve Tutuk Evi’nde aldınız. Bir-iki duruşma daha oldu ve ‘’Gerekçeli Karar’’la 3 ay HÜKÜMLEŞMİŞ CEZA aldınız.

Bu arada hemen ‘’TUTUKLU AYLIKLARI’ndan kısaca söz edelim; dedik ya, ‘’TSK’da, 4 duvar arasına girenlerin %65'i ASSUBAY’’ diye. İşte bu Asb.’lar tutuklu oldukları sürece aylıklarının 1/2'sini alıyorlardı. Ancaaak, ne zaman ki yüksek rütbeli TSK mensupları da 4 duvar arasına girmeye başladı, ‘’Tutuklu Aylıkları’’ 926 s. AS.PER.K. ortada ‘’Kabak’’ gibi duruyorken, 657 s. D.M.K.’nun Madde 141 — Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenir. Madde hükmüne göre 2/3 olarak ödenmeye başladı. Demek ki kaderimizde bu da varmış…

Şimdi tekrar konumuza dönelim. 3 ay hükümleşmiş cezamızı ‘’Ceza İnfaz Kanunları’’ gereği de yerine getirilerek çektik ve çıktık. Bundan sonra çekeceğiniz azaplar, size ‘’Keşke ömrümün sonuna kadar ceza evinde kalsaydım’’ dedirtecek cinsten olacak. Öncelikle ‘’ALEYHDE NASIP DÜZELTİLMESİ’’ hakkında, Kuvvet K.’lığından gelecek yazı ile başlayalım (Bu yazı cezaevindeyken mi, yoksa çıktıktan sonra mı geliyor bunu bilmiyorum).

Bu NASIP DÜZELTME yazısı ÖRNEK olarak özetle; ‘’…şu, …şu nedenden dolayı ..şu, …bu kanunun bilmem ne maddesi gereği almış olduğunuz … ay hükümleşmiş cezanız nedeniyle 30 Ağustos 1978 olan Asb.Çvş.’luk NASBINIZ 30 Kasım 1978'e götürülmüştür.’’ formatındadır. ‘’SUÇ CEZASIZ KALMAZ’’ dedik ve kafamızın bir köşesine yerleştirdik.

Geldik ‘’Zurnanın ZART dediği yere’’: Komedi-İşkence-Azap-Başbelası-Önyargılar-Ötekileştirmeler buradan itibaren başlıyor. Hemen AS.PER.K.’daki ilgili maddelere bakalım;

    IV — Terfi zamanı:

    Madde 33 — Muvazzaf subayların terfileri her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı günü yapılır.(Değişik:10.5.2006–5497/2 md.)

    V — Terfi zamanı:

    Madde 81 –Astsubayların terfi zamanı hakkında 33üncü madde hükmü uygulanır. (926/81)

    ‘’TSK’da TERFİLER 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINDA YAPILIR’’

Tamam, güzel, günü gelince bayramı da seyranı da hep beraber yaparız ama sen benim NASBIMI hangi tarihe götürmüşsen o tarih geldiğinde bana 1 (bir) üst kademeden aylığımı öde. Bu verilecek kademeden dolayı rütbe mütbe istemiyorum, velev ki bu kademe ilerlemem dolayısıyla bir üst dereceye yükseleceksem (Örnek: 9/3'den 8/1'ne yükseliyor durumda isem) burdan hak edilen rütbeyi de bayram gelince takarız.

‘’Terfiler 30 Ağustos Zafer Bayramında yapılır’’ takıntısının NASIP DÜZELTMESİ olanlar için kaldırılmasını talep ediyorum. Yeknesaklık olması adına TSK’da bir üst rütbeye terfii edenleri böyle anlamlı bir günde bir araya getirmek ve tören yapmak şüphesiz anlamlıdır. Ancak nasbı aleyh’de 5–10 gün ileriye götürülenler için ömür boyu çekilen kayıp hem hukuksuz-antidemokratik, hem de ızdıraptır. Bugünkü teknolojide artık tüm personele ait pekçok bilgiye bir TIK’la ulaşılabiliyor. Dolayısıyla karışıklık olabilecek bir durum olmaz, sadece maliye-bütçe şubelerinin takip işi biraz artar ayrıca sıralı makamlara da kademe (varsa derece) onayı da gider…

Kanun Uygulayıcılar bana ‘’NASIP DÜZELTMESİ’’ yazısı göndermişti de onu aklımızın bir köşesine yazmıştık ya; bu yazıya göre, örneğin ben bu cezayı aldığımda 9ncu derecenin 3ncü kademesinde isem, 30 Kasım geldiğinde bir üst derece veya kademeden aylık alamayacaksam, bu yazının da hiçbir hükmü olmayacaksa neden zahmetler çekip bunu hazırladınız ve bana gönderdiniz?

Şimdi gelelim infazdan sonraki çekilen azaplara;

1) Özgürlükten men

2) Mahkumiyet süresince aylıktan men (Tutuklu/açık durumun varsa tutuklulukta ve açıkta geçen süreler içinde 2/3 aylık)

3) Ömür boyu 1 yıl geriye götürülmüş ALEYHTE NASIP DÜZELTMESİNDEN dolayı alt kademeden aylık almak (her ne kadar mahkümiyet günü kadar aleyhte nasıp düzeltmesi yapılsa da; TSK’da TERFİLER 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINDA YAPILIR takıntısı ile BAYRAMI bekliyorsun)

4) Önyargılı sicil amirlerinin, sicil verme zamanı geldiğinde kanaatlerini buna göre değerlendirmeleri

5) Yurdışı daimi görevler için ECL sınavlarından yüksek puanlar alsan da aday tercihinde asla ön planda olamamak

6) Sonraki yıllarda dosyan takdir yazılarıyla dolu olsa bile bunların karşılığını alamamak

7) Üstlerin ve durumu kavrayamayanların önyargıları

8) Süreç boyunca ve sonrasında çekilen psikolojik v.b. sıkıntılar…

Ç Ö Z Ü M : Ya sicil affı çıkarılmalı, ya da ALEYH’deki NASIP DÜZELTMELERİ hangi tarihe götürülmüşse derece/kademe ilerlemesi o tarihte olmalıdır. Böylece bir suçtan alınan ceza sayısı 8'den 2'ye düşmüş olur…

Assubayların derdi bir tane değil ki; onlarca konuda mağduriyetimiz var. Yeri geldikçe, elimizden geldiğince bunları dile getirmeye devam edeceğiz.

Tekrar ifade etmemiz gerekirse: Biz hiyerarşiye saygılıyız, ne daha fazlasını ne de imtiyaz istiyoruz. Bizler sadece adalet, eşitlik ve insan onuruna saygı istiyoruz…

fahrettin bagriSağlıklar dilerim...

Fahrettin BAĞRI

E. Maliye Asb.

Kapak Resmi : Mustafa AYTAR

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 11540 defa

Yorumlar   

0 #2 İsmail Yıldırım 21-08-2016 02:30
Benim kadar salak bir astsubay her halde olmamıştır, hayatım boyunca 10 kez mesaiye geç kalmaktan ordudan atıldım. Yeniden dönmenin bir çaresi var mıdır ?
0 #1 İsmail Yıldırım 08-08-2016 18:45
2008 yılında Jandarma Astsubay Başçavuş iken disiplin suçlarım nedeniyle Askerlikten ilişiğim kesildi.. Şimdi sicil affı nedeniyle yeniden asker olabilir miyim ? başvurumu nereye ve ne şekilde yapabilirim? Yardımcı olursanız memnun kalırım.

You have no rights to post comments