< < ASIL KAYBEDEN KİM ACABA?
All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 28 Mart 2019 23:07

ASIL KAYBEDEN KİM ACABA?

Öğeyi Oyla
(7 oy)
TEMAD Bayraklı Şubesi Başkanlığını başarıyla ve takdire şayan faaliyetleriyle sürdüren Haluk Tıravoğlu, TEMAD Genel Merkez Yönetimi tarafından Ekim 2018 ayında sudan sebeplerle Dernek’ten 3 yıl süre ile ihraç edilmişti. Konuyu o günlerde şu haberimizle sitemizde duyurmuştuk.

ihrac haber

Bu durum ve genel merkez yönetiminin diğer ihraç kararları astsubay toplumu içerisinde tepkilerle karşılanmıştı. Görüyoruz ki tepkiler artarak devam ediyor.
 
Dün ise (27 Mart 2019) TEMAD web sitesinde dikkat çeken bir başlıkla bir duyuru yapıldı. Başlık ve duyuru şöyleydi ;
 
TIRAVOĞLU, TEMAD ALEYHİNE AÇTIĞI DAVAYI KAYBETTİ

Bayraklı şubesinin eski Bşk. Sn. Haluk TIRAVOĞLU’nun TEMAD üyeliğinden uzaklaştırılma yaptırımının hukuka aykırı olduğu iddiasıyla Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesinde 2018/632 E. sıra numarasıyla açmış olduğu dava, bugünkü (27.3.2019) ilk duruşmasında, yerel mahkeme tarafından “hukuki yarar yokluğu nedeniyle” REDDEDİLMİŞTİR.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
temad ekran kucuk
 
Sitede yer alan bu “haber” sosyal medyada, astsubay grup ve sayfalarında yine oldukça tepki topladı. Akşam saatlerinde ise Haluk Tıravoğlu konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.
 

Aşağıda tamamını yayınladığımız Sayın Tıravoğlu'nun bu açıklamasını okuduğumuzda ise geçen hafta yayınladığımız “TEMAD ve Şeyh Edebali” başlıklı yazıya ithafen şunu sormadan edemiyoruz;
temad ve edebali
“Adaletin ve hukukun simgesi Themis şimdi cana gelse bizim TEMAD Hukuk Komisyonunu elindeki kılıçla kovalamaz mıydı?”

 
 
Haluk Tıravoğlu’nun açıklaması :
 
TEMAD KAMUOYUNA;
 
Değerli TEMAD sevdalıları sevgili emekli asubaylar.
 
Malumunuz TEMAD BAYRAKLI Şube Başkanlığı görevim esnasında http://www.emekliasubaylar.org/haberler/item/2205-temad-bayrakli-sube-baskani-da-ihrac-edildi linkinde tam metnini bulabileceğiniz üyelerimize hitaben paylaştığım yazım nedeniyle TEMAD Yüksek Disiplin Kurulu’nun “oybirliğiyle” aldığı “3 yıl süreyle TEMAD üyeliğinden ihraç” kararını yine TEMAD Genel Merkezi Yönetim Kurulu’nun “oybirliğiyle” onaması sonucu ihraç edilmiştim.
 
İhracımın yürürlüğe girmesiyle birlikte yasal itiraz sürelerini kullanıp önce Genel Merkezimize Karara İtiraz Dilekçemi gönderdim akabinde 8.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yönlendirilen hukuki süreci başlattım.
 
Genel Merkezimize yaptığım itiraz iki talep içermekteydi. Birincisi İhraç kararının iptal edilmesi ikincisi de İhracımın yapılacak ilk Büyük Genel Kurulda görüşülmesi idi.
 
Ancak TEMAD Genel Merkezi 13 Ekim 2018 tarihinde Bayraklı Şube Başkanlığına teslim ettiğim bu dilekçe ile iletilen bu iki talebime de yasal süresinde cevap vermedi. Ta ki açmış olduğum dava ile ilgili tebliğ kendilerine ulaşana kadar. TEMAD’ın cevval hukukçuları mahkemeyi yanıltarak davanın usulden reddedilmesini sağlayabilmek için 16 Kasım 2018 tarihinde apar topar Yönetim Kurulu Kararı alarak, itiraz dilekçemi tekrar incelenmek kaydıyla Yüksek Disiplin Kuruluna sevk etmiştir, böylelikle Yüksek Disiplin Kurulu kararından çıkmış bir kararın tekrar aynı birim olan yüksek disiplin kuruluna sevk edildiği şeklinde usulsüz ve mahkemeyi yanıltan bir komplo hazırlanmış olduğunu da belirtmek isterim. Mahkemeye gönderdikleri cevapta da “Dernek içi sürecin tamamlanmadığını” iddia ederek davanın usulden reddini talep etmişlerdir.
 
Nitekim dün gerçekleşen ilk duruşmada “hukuki yararsızlık gerekçesiyle USULDEN reddine” kararı çıkmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere TEMAD Hukukçuları konunun ESASTAN görüşülmesine engel olmuş ve ESAS, USUL’e kurban edilmiştir.
 
Toplamda 5 ayı bulan zaman zarfında itiraz dilekçeme halen bir yanıt vermeyen TEMAD Genel Merkezi, Mahkemenin bu kararını aynı gün çarpıtarak resmî sitesinde yayınlamıştır.
 
Bu süreç ile ilgili olarak yaşananların ayrıntılarını paylaşarak TEMAD’ımızı ve kurumsal yapımızı zora düşürecek bir davranışta bulunmak tarzım değil bu amaçla fazla ayrıntıya girmek niyetinde de değildim. Ancak KAZANAN-KAYBEDEN ifadeleri ile TEMAD sitesinde yapılan paylaşım nedeniyle bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım.
 
İhracım ile ilgili alınan karar ve gelişmelerin sonucu emekli asubay camiasında vicdani karşılığını bulmuş ve tarihteki yerini almıştır.
 
Bahse konu davanın 8. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından “hukuki yararsızlık gerekçesiyle usulden reddine” karar verilmesi, TEMAD gibi ciddi bir Sivil Toplum Kuruluşunun resmi internet sitesinde davanın USULDEN reddedildiği bilgisi saklanarak ve sanki dava ESASTAN Görülmüş ve şahsım davayı kaybetmiş algısıyla gayrı ciddi bir şekilde paylaşılmıştır. Hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiş bir şube başkanının hukuk önünde hak arama sürecinin çarpıtılarak ve itibarını zedeleyecek şekilde paylaşılmasının değerlendirmesini siz değerli meslektaşlarıma bırakıyorum.
 
Kaldı ki bu karar yerel mahkeme kararıdır ve HUKUKİ süreç tamamlanmamıştır. Duruşma tutanağında da belirtildiği üzere İSTİNAF Yolu açıktır. Dolayısıyla halihazırda kazanılan veya kaybedilen bir dava yoktur.
 
İstinaf sürecinde bu karar bozulsa ve lehime karar çıksa dahi yine de dava kazanılmış olmayacaktır. Bu dava ESASTAN görülmediği sürece ve TEMAD’ın hukukçuları gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek üzere USUL üzerinden yürümeye devam ederek yargıyı yanılttığı sürece çıplak gerçeğin ortaya çıkması ve adaletin tecelli etmesi mümkün OLMAYACAKTIR. Asıl hedef TEMAD şube başkanlarını ihraç eden Genel Merkez Yönetiminin bununla övünür gibi hazirladiklari tezgah ile usulden reddedilen davayi sanki haklı ihracmis gibi kamuoyuna algı operasyonu yapma gayreti içinde olduğu dur. Nitekim esastan ve kendi usulsuz uygulamalarından dolayı bu ihracta vicdanen haksız olduklarını cok iyi bilmektedirler.
 
Hukuki süreç sonunda sonuç ne olursa olsun benim için bir kazanma veya kaybetme asla söz konusu olmayacaktır. Tek amacımız ciddi. Direnci yüksek, bilgi ve birikimi üst düzeyde olan örgütüne hakim, sürekli kendini geliştirme gayreti içinde olan, hoşgörülü, gerektiğinde kararlı ama kesinlikle davasına hakim dik duran bir TEMAD yönetimi oluşturmak.
 
Bu anlamda kazanımlarımız için haklı mücadelemiz devam edecek.
 
Saygıyla duyurulur.
 
M.Haluk Tıravoğlu
E.Dz.Asb.
 

(Açıklamanın linki)

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 35452 defa Son Düzenlenme Salı, 10 Mart 2020 22:13

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar