< < TEMAD Bayraklı Şube Başkanı da İhraç Edildi
All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 03 Ekim 2018 20:32

TEMAD Bayraklı Şube Başkanı da İhraç Edildi

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Son aylarda sosyal medyada yazdığı yazı ve yorumlar nedeniyle Hamza Dürgen Başkanlığındaki TEMAD Genel Merkezince Dernek üyeliğinden ihraç edilen isimlere son olarak bir Şube başkanı da eklendi. TEMAD’ın gerek üye sayısı, gerekse faaliyetleri ile öne çıkan İzmir Bayraklı şubesinin Başkanı Haluk Tıravoğlu da TEMAD’dan ihraç edildi.

BURAYA NASIL GELİNDİ?

Hatırlanacağı üzere Genel Başkan Hamza Dürgen 24 Haziran seçimleri öncesinde düzenlenen siyasi toplantılardan birinde yaptığı konuşmayı içeren bir video sosyal medyaya düşmüş ve söylediği sözler oldukça tepki çekmişti. O tepki ve eleştirilerin halen devam ettiğini de görüyoruz.

Genel Başkan Hamza Dürgen’in seçimler öncesinde “Avrasya Yerel Yönetimler Birliği”nde düzenlenen siyasi toplantıda katılımcılara hitaben yaptığı o konuşma;

hamza baskan konusma

“ … Şimdilerde genç nesillere görevi teslim ettiğimiz için TÜRKİYE EMEKLİ ASSUBAYLAR DERNEĞİ OLARAK ülkemizin bekası için ihtiyatlı olarak görevimizi belli sivil toplum kuruluşları adı altında faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz…

…Bu ülkenin bekası için BAŞKOMUTANIMIZ, biraz önce sayın bakanımız dedi ki; "Bazı işleri başarabilmek için istikrarlı kararlar verebilmek gerekir" dedi. İşte bu istikrarlı kararları verebilmek için BU COĞRAFYADA BAŞKOMUTANIMIZIN HER ZAMAN BAŞIMIZDA OLMASI İÇİN HEP BİRLİKTE, HEP BERABER MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ. BİZ 24 TEMMUZ'DA DA (24 HAZİRAN) BUNU HEP BERABER İNŞALLAH GÖSTERECEĞİZ. Hepinize saygılar sunuyorum...“

Bu konuşmanın sosyal medyaya düşmesinden sonra pek çok meslektaşımızın astsubay grup ve sayfalarında, kişisel hesaplarında yazı ve yorumlarıyla tepki göstermesi üzerine bugüne kadar içerisinde sitemizin değerli yazarı, TEMAD Kadıköy Şube delegesi Dr. Mustafa C.Sadakoğlu da dahil bazı meslektaşlarımız Genel Merkez tarafından Derneğimizden ihraç edilmişti.

İşte bu ihraçlar, sosyal medyada olduğu kadar Dernek şubelerinde de bugüne kadar en önemli gündem maddesi olarak yer aldı, yer almaya da devam etmekte. Bu çerçevede TEMAD Bayraklı Şubesi üyeleri arasınada da benzer tepkilerin sürmesi üzerine, Şube Başkanı Haluk Tıravoğlu Derneğin web sitesinde konuyu kendi görüşleri çerçevesinde değerlendiren, üyelerinde gördüğü infiali önlemeye ve konu hakkında bilgi vermeye yönelik bir yazı yayınladı.

“TEMAD’DA DİSİPLİN VE İHRAÇLAR ÜZERİNE” başlığıyla 14 Ağustos 2018 tarihine yayınlanan ve birkaç gün önce Genel Merkez Yönetimi tarafından yayından kaldırıldığı öğrenilen bu yazıyı haberimizin sonunda bulabilirsiniz.

 bayrakli soylesi

Sitemizde 10 Eylül 2018 tarihinde yayınladığımız söyleşide de bu konuya değinmiştik. Söyleşide, sorumuz üzerine Başkan Tıravoğlu şöyle bir açıklama yapmıştı. (Söyleşiyi okumak için tıklayınız)

“…Gelelim ihraçlar konusuna. Bu konuyla ilgili yine emekli astsubay kamuoyunda tepkilere yol açan açıklamalar oldu, buradan hareketle üyelerimizden gelen tepki bu açıklamayı ( http://bayrakli.temad.org/temadda-disiplin-ve-ihraclar-uzerine/ ) yapmayı zorunlu kıldı. Önce de söylediğim gibi TEMAD Bayraklı üye profili bu anlamda çok bilinçli ve duyarlı, etkiye tepki diyelim isterseniz. Bence TEMAD camiasının böyle bir açıklamaya gereksinimi vardı. TEMAD çok saygın ve önemli bir adres, soru işaretlerinin biraz fazlaca ve uygulama şeklinin tartışılır olması gerçeği bu açıklamayı zorunlu kıldı.

oopsHer iki açıklamanın da TEMAD’ımıza, Genel Merkez ve Şube Yönetimlerimize itibar kazandırdığı ve güç verdiği kanaatini taşımaktayım. Tepki aldınız mı? Sorunuza gelince, olumlu anlamda çok tepki aldım. Bu konuyu iç bünyemizde de ilgili organlarla tartışıyoruz, daha fazla sosyal ortamda tartışılmasından yana da değilim aslında, müsaade ederseniz kurumsal kimliğimden hareketle bu soruya verdiğim yanıt bu şekilde kalsın. Sonuç olarak sizin bahsettiğiniz her iki bildirim de bence hedefine ulaştı. Kurumsal kimliğimizin verdiği sorumlulukla TEMAD’a bir artı kazandırmak adına tarihe not düşmüş olduk. Kurumsal anlamda yaptığımız bu paylaşımlar ne kadar interaktif ortamlar yarattığımızın da bir göstergesi oldu….”

Ancak geldiğimiz durumda görüyoruz ki, bu yazı nedeniyle takdir ve teşekkür edilmesi gerekirken, TEMAD Yüksek Disiplin Kurulu, Genel Merkez Yönetim Kuruluna, TEMAD Bayraklı Şube Başkanı Haluk Tıravoğlu’nun ihraç edilmesi yönünde görüş bildirmiş ve TEMAD Genel Merkez Yönetim Kurulu da bu görüş doğrultusunda İHRAÇ kararı vermiştir.

 ydkurulu

Bu ihraç kararını OY BİRLİĞİYLE talep eden ve 3 kişiden oluşan Yüksek Disiplin Kuruluna baktığımızda ise;

Kurul Başkan Yardımcısı Necdet Akyüz’ün İzmir Narlıdere Şube Başkanı, Kurul Üyesi Hasan Hüseyin Koçer’in ise İzmir Buca Şube Başkanı olduğunu görüyoruz.

Kurul Başkan Yardımcısı Necdet Akyüz’ün, bir önceki TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser’ aleyhine, hatta TEMAD’ın kurumsal yapısına, Başkanlarına sosyal medya hesabından ve astsubay gruplarından sayısız ve çok uzun bir süre boyunca içeriğinde pek çok hakaretler barındıran yazılar yazan ve bu nedenle Dernek’ten ihraç edilmiş bazı şahıslar ile samimi pozlar vermesi ve bunları sosyal medyada yayınlayarak bu şahıslardan kardeşim diyerek bahsetmesi düşündürücü değil midir?

Bu konuya değindiğimiz ve TEMAD’ın kurumsal kimliğine sahip çıkma amacıyla geçtiğimiz yıl sitemizde yayınladığımız “TEMAD’DA İHRAÇLAR GÖSTERMELİK Mİ?” başlıklı yazımızı BURADAN okuyabilirsiniz.

 ihraclar gostermelikmi

Ayrıca şu hususu hatırlatmakta, bilmeyenlerin ise bilgisine sunmakta yarar görüyoruz.

30 Kasım 2017 Genel Kurul toplantısı öncesinde, Genel Başkan Adayı Hamza Dürgen’in şehir şehir, şube şube dolaştığı günlerde, tüm İzmir Şube yönetimlerinin de Genel Başkan seçimi stratejisi için zaman zaman bir araya geldikleri bilinen ve kendilerince paylaşılan bir durumdu. Bu toplantılarda; “Biz İzmir şubeleri, delege sayımızla bu seçimin sonucunu belirleyecek güçte bir kitleyiz. Genel Başkan Adayı Hamza Dürgen İzmir Şubelerini dolaşmaya geldiğinde kendisine Genel Merkez kurullarında yer almak üzere İzmir’den en az iki ismi aday olarak göstermesini isteyelim. Bunu önüne şart olarak koyalım…” gibi konuların görüşülmesinden sonra, seçim sonuçlarından gördük ki; İzmir Şube Başkanlarından ikisi Yüksek Disiplin Kurulunda, biri ise Yüksek Denetleme Kurulu’nda olmak üzere 3 isme görev verildi.

Ancak, İzmir Şube Yönetimlerinin seçim öncesinde beraberlik, dayanışma ve güç birliği maksadıyla bir araya gelmesi, bugün ise Yüksek Disiplin Kuruluna seçilen iki İzmir Şube Başkanının diğer bir İzmir Şube Başkanını OYBİRLİĞİYLE ihraç ettirmesi manidardır.

Haluk Tıravoğlu’nun ihracına neden gösterilen “TEMAD’DA DİSİPLİN VE İHRAÇLAR ÜZERİNE” BAŞLIKLI YAZISI ;

Saygıdeğer üyeler,

Son dönemde özellikle sosyal medyada TEMAD’da disiplin ve ihraçlar üzerine oldukça yoğun şekilde yorumlar yapıldığı bu sebeple TEMAD’ın kurumsal kimliğine zarar verebilecek sonuçlar yaratıldığı malumunuzdur.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki;

TEMAD BAYRAKLI olarak  her dönemde ve her zaman hangi sebeple olursa olsun haklı ya da haksız nedenlerden yola  çıkarak kamuoyu önünde TEMAD’ın gelmiş / geçmiş ve seçilmiş tüm Başkan ve Yöneticilerinin itibarlarının zedelenmesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isterim. Bu yöneticiler eleştiri konusu olabilecek tutum ve davranışlar sergileyebilirler fakat bu tutum ve davranışların genele açık sosyal platformlarda acımasızca ve mesnetli olarak alenen eleştirilmesinin yerinin kurumun yasal organları, şubeler ve yönetimlerde değerlendirilmesi gerektiğinin bilinmesini isterim. Bu yasal organlar ve Şube Yönetimleri kamuoyunda yanlış anlaşılabilecek ya da anlamını ve haddini aşan demeçleri kendi içlerinde değerlendirmeli akabinde çözüm ve sonuç odaklı çareler üreterek pozitif yönetim örnekleri sergilemelidirler.

Bu süreçte TEMAD BAYRAKLI olarak bu görevimizi yerine getirdiğimiz kanaatini taşımaktayım.

Gelelim asıl konumuza.

Disiplinden başlayalım dilerseniz.

Disiplinden kasıt “benim gibi düşüneceksin! Ben ne diyorsam onu söyleyeceksin! Eğer bunları yapmazsan disiplinsiz ve TEMAD yöneticilerine karşı gelmiş olursun” demekse Bunun da karşılığı, (istediğin kadar şube aç, örgütsel yapını zenginleştir, bilinçli üye kazanma gayreti içinde ol) dernekten ihraçsa, bu yanlıştır.

Yok eğer disiplinden kasıt, çalışma anlamında kararlı, planlı, öncelikleri belirlenmiş bir faaliyetler programını yürütmek ve yönetmek ise iş değişir.

Ben ikincisinden yanayım. Zaten bu yöntemi uygulayıp demokratik, çok sesli, katılımcı, gerekirse eleştirel düşüncelere açık bir yönetim sergileyemiyorsan birinci seçenek kaçınılmaz olur ve hali hazırda uygulanan da budur.

Gelelim ihraçlar konusuna,

Nitelikli sivil toplum örgütleri tutum ve davranışlarıyla topluma örnek olmak zorundadırlar. Hoşgörü, anlayış ve bilgi üst düzeyde olmazsa örgütlenemezsiniz.

Düşünün bir emekli asubay TEMAD’a gelecek üye olacak, cebinden üyelik aidatı ödeyecek ve davasına sahip çıkacak. Ne için?

On yıllardır ötelenmiş bir kısım özlük haklarına sahip çıkmak için.

Türkiye genelinde sayıları 100 binleri bulan bir meslek grubu doğaldır ki, çok değişik fikirleri olacak ve bu fikirleri ifade farklılığı olacak, görevi boyunca ezilmişliğin verdiği suskunluğun emeklilikle birlikte son bulmasıyla öfkesini kusacak ya da buna fırsat veren bir derneğe üye olarak haykırma fırsatı bulacak mücadele içinde saf tutacak.

Biz şubeler bir üyeyi daha dava içine katmak üzere mücadele verip mesai harcarken ve bunun karşılığında derneğe üye olmaya gelen emekli asubayın üyelik başvurusunu alırken o üye adayına “sen bu konuda ne düşünüyorsun? TEMAD Başkanı olarak kimi benimsiyorsun? Hangisine öfkelisin? Hangisine ilgilisin? Diye sormuyoruz. Bu delegasyonun işi. Şube Başkan adayları Yönetimlerini ve delegasyonlarını oluştururlar genel kurullarında kendilerini üyeye anlatırlar ve kabul görürlerse seçilirler. Hal böyle olunca daha sonraki tutum ve davranışlarıyla TEMAD’ın tüzel kimliğine bir zarar vermediği halde sadece bireysel hakarete maruz kaldı diye (ki bunu asla tasvip etmiyorum, beğenirsiniz beğenmezsiniz TEMAD’ın seçilmiş Başkan ve Yöneticilerine hakaret edemezsiniz) ihraç edemezsiniz. Disiplinsizlik varsa Yüksek Disiplin Kurulu bağımsız şekilde kararını verir ve bu kararlar adli itiraza açık olur. Ama Yönetim Kurulu karar veriyorsa olayın boyutu değişir, tüzük buna müsaade edebilir ama bu hakkın kullanılmaması daha şık olur.

Hülasa her emekli asubay ve elini bu dava için taşın altına koymuş her TEMAD sevdalısı mücadelenin dolayısıyla derneğin içinde tutulmalıdır. İhraç kararları göreceli, keyfi ve kişisel olmamalıdır.

Hal böyle olunca;

Genel Başkanımızın Cumhurbaşkanlığı seçimi süresinde maksadını aşan konuşmasının sosyal medyada yayılması üzerine TEMAD camiasında infiale yol açması neticesinde 2. Gün bir deklarasyon yayınlayarak üye hassasiyetlerine farkındalık yaratan tek şube başkanı olarak (ki 12 saat sonra da Muğla Ş. Başkanlığı tarafından aynı hassasiyet gösterilmiştir.) şubemizi temsilen görevimi yapmamın iç huzurunu yaşıyorum.

TEMAD BAYRAKLI olarak emekli asubay kamuoyunda rahatsızlık ve memnuniyet yaratan her türlü gelişme kurumsal disiplin anlayışıyla TEMAD Genel Merkezimizle görüşülerek dile getirilmekte görüş öneri ve rahatsızlıklar paylaşılmaktadır, paylaşılmaya da devam edilecektir.

TEMAD BAYRAKLI üyesinden aldığı güç ve destekle haklı davasına katkı sağlamak adına dik duruşunu kurumsal ciddiyetle sürdürmeye devam edecektir.

Bu vesileyle yaklaşmakta olan Kurban Bayramınızı da tüm aileleriniz ve sevenlerinizle birlikte kutlar esenlikler dilerim.

M.Haluk TIRAVOĞLU

(e) Dz.Asb.

TEMAD BAYRAKLI Ş.Bşk.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4496 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 03 Ekim 2018 20:59

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar