All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 19 Aralık 2015 21:12

Birisi “yalan” desin hadi!...

Öğeyi Oyla
(12 oy)
TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser gündeme ilişkin son yaptığı açıklamalarda önemli bir konuya dikkat çekti.
 
Asubay kamuoyunda intibaklar – tazminatlar – başlangıç dereceleri gibi konularda tartışmalar sürerken, düzenlemelerin kapsamının ne kadar daraltılacağı konularında yorumlar yaparken, bu son açıklamaya “PES!” mi desek, “VAY BE!” mi desek bilemedik. Tam bir “CAMBAZA BAK!” oyunu…
 
Açıklamayı ve videosunu aynen aktarıyoruz. İzlemek için TIKLAYINIZ…
 ahmet keser play
 
* * *
 
Biz, sana karşı olan güveni, toplumsal güveni, mesleki anlamda, meslektaş güvenini oluşturabilmek ve pekiştirebilmek için, bir arada tutabilmek için bu kadar samimiyetle çaba sarfediyoruz. Ama siz de samimi adım atmak zorundasınız.
 
Niye atmak zorundasınız?
 
Bazen, bazı konularda kriterler, kıstaslar konuyor.
 
Bakın, elimde bir cetvel var. Bu cetvel, subay ve assubayların hizmet sürelerini gösteriyor. Bu cetveldeki hizmet sürelerine bir bakın…
 
Bir subay, kıdemli binbaşılığa geldikten sonra, yarbaylığa geçerken, bir yıl çalışmadan kademe alıyor. Bakın, çalışmıyor ama, çalışmadan, fazladan bir kademe alıyor!
 
Buradan söylüyorum işte… “Yalan” desinler hadi…
 
Çalışmıyor. 5 yıllık ya binbaşı (bekleme süresi), bir yıl fazladan kademe alıyor. Yeni derece – kademesine direkt geçiş yapıyor.
 
O kademe nerede?... Cepte!…
Kim almış?... Bugün terfi eden herkes almış!… “Personelimin hakkını arıyorum!” diyen herkes almış. Çalışmadan bir yıl fazladan kademe almışsın.
 
Biz de diyoruz ki;
 
“657 Sayılı Kanuna tabi Meslek Yüksek Okullarında başlangıç dereceleri 9/2 de, siz niye 9/1’den başlatıyorsunuz?” diyoruz. O bir kademeyi vermemek için habire ayak diretiyorlar.
 
Kardeşim, sen bir yıl çalışmadan kademe almışsın!
 
Biz eşitlik istiyoruz. Bak, bu alıyor zaten ya, bununla aynı statüye getirmen gerekiyor. Ne kaybedeceksin?
 
Biz bununla ilgili olarak siyaseti bir noktaya getiriyoruz. Bakın, siyaseti ikna ettik.
 
Genelkurmay ise diyor ki; “Efendim, bununla biz bunu böyle yaparsak, teğmenler 8/1’den başlıyor, bunlar 9/2’den başlarsa arada iki yıl oluyor. Efendim, teğmenlerle onların arasındaki şey şuna tekabül ediyor, o da buna tekabül ediyor…” … Bir sürü kavram kargaşası. Senin teğmenin binbaşılıktan yarbaylığa geçerken fazladan bir kademe alıyor. Hani bunu hiç söylemiyorsun! Çalışmadan kademe alıyorsun. Başka hangi meslek grubunda var böyle çalışmadan kademe almak?
 
Bize hakkımızı vermiyorsun, o kademeyi vermiyorsun, ama kendin çalışmadan alıyorsun.
 
Ha, bunun yararı ne?
 
Şimdi, yeni düzenleme ile inşallah önümüzdeki günlerde, (Başbakan en son tarih ‘21 Mart’ dedi – ki inşallah 21 Mart’tan da önce hallolacak bu meseleler) 21 Mart’a kadar biz intibaklarımızı alacağız.
 
21 Mart’tan evvel 9/2’nin mutlaka düzenlenmesi gerekiyor. Çünkü, Meslek Yüksek Okulları sana bağlı. "

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 14374 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 19 Aralık 2015 21:44

Yorumlar   

0 #4 Remzi kenar 21-12-2015 21:14
Özlük haklarımız subayların elinde değil, milli savunma bakanlığının meclise sunacağı kanun teklifleri ile oluyor. Milli savunma bakanlığı nerede, genelkurmay başkanlığının içinde. O bakanlık oradan çıkmadıkçada hiç kimse adaletli bir kanun teklifi Gündeme gelemez. Beyler lütfetmedikçe ve bu mecliste bizleri temsil edecek vekiller olmadıkça çok fazla birşey beklemeyelim. Hayaller kurmayalım. Her zaman dağ fare doğuracaktır.
0 #3 Mustafa SAYIN 20-12-2015 12:31
Teymenlerin maaşı astsubaylaramı endeksli.Türk silahlı kuvvetleri güçlüyse bu gücünü subay,astsubay,uzman ve eratından almaktadır.Bunların içinde astsubaylar ordunun omurgasını teşkil eder.Astsubayların özlük hakları subayların yetkisinde.Bugün bu yetkilerini kullanacak olan sayın genelkurmay yetkilileri lütfen ADİL olsunlar.Bugün adaletin kokmuşluğunun acısını en iyi bilen gene onlar olduğunu sanıyorum.SAYGILARIMLA.
0 #2 MUSTAFA 20-12-2015 07:00
Biz astsubaylar,Yüksek okul mezunlarına ilaveten bir yıl Hava lisan okulunda okuyoruz.Teymenin maaşı astsubayamı endeksli?nasıl fakülte mezunları 8/1 den başlıyorsa harp okulu mezunlarıda 8/1 den başlıyor.Genelkurmaydaki yetkililer,sakın hakkımızı yemeyin.Biz ordu ollarak güçlüysek subay,astsubay,uzman ve eratıyla bir bütünüz.bunların birisi olmazsa ordunun güçlülüğünden bahsedemezsiniz.Bizim astsubaylar olarak özlük haklarımızın belirlenme yekisi sizlere verilmişse yetkinizi adilce kullanmanız isteğimizdir.Nasıl adaletin olmadığı yerde kokuşmuşluğun olduğunu bizim ordumuz pek ala bilir.SAYGILARIMLA.
0 #1 habib 20-12-2015 01:16
Astsubaylarin ozluk haklarini.intibaklarini.makam tazminatlari ve diger haklari hukumet tarafindan cozulmeli..tsk tarafindan asla astsubaylarin haklari verilmez..AB gibi oyalar durur..hukumette cozemezse hukuk yollari zorlanmali..olmadi kimse bu meslegi yapmamali saygilarimla..

You have no rights to post comments